Radio Čapljina uživo

agsdi-google-wallet

Slušaj nas!

91,3 FM

Za male novce čisti papiri u Čeljevu i Tasovčićima

Za male novce čisti papiri u Čeljevu i Tasovčićima

Uspostava i zamjena zemljišnih knjiga u općini Čapljina

U čapljinskoj općini nastavlja se proces uspostave i zamjene zemljišnih knjiga, a ovih dana taj je posao počeo za katastarske općine Čeljevo i Tasovčići. Govoreći o tom opsežnom, a za građane važnom projektu Darko Šimović, pomoćnik načelnika za geodetske i imovinsko-pravne poslove općine Čapljina, kaže:
„To je nastavak vrlo uspješne suradnje koju provodi Federalna uprava za geodetske i imovinsko pravne poslove u Federacije BiH. Projekt je prije osam godina započeo upravo na području naše općine kao pilot projekt, a kasnije se raspršio na po cijeloj Federaciji. Mi smo uspješno završili sedam katastarskih općina kroz ovaj projekt, to su prije svega Čapljina, pa Počitelj, Trebižat, Višići…, a nove dvije su samo nastavak te uspješne suradnje“, kaže pomoćnik načelnika Šimović, te ističe:
„Odabir katastarskih općina se vrši u suradnji s Federalnom geodetskom upravom, mi smo ove dvije općine dobili kao neku vrstu nagrade za našu dosadašnju suradnji i kooperativnost. Kao jedinica lokalne uprave, aplicirali smo za cijelu općinu, znači svih 28 katastarskih općina. Želimo završiti kroz ovaj projekt, hoćemo li to uspjeti ne ovisi o nama.“
Od pomoćnika načelnika Šimovića doznali smo da je cilj projekta je svojevrsno sravnavanje stanja u katastru, gruntu i na terenu. Želi se ažurirati stanje u evidencijama na nekretninama.
„Stanje u katastru je tzv. novi premjer i on datira od sedamdesetih godina prošloga stoljeća, dok je stanje u gruntu staro više od stotinu godina od uspostave zemljišnih knjiga, dosta je neažurno i želi se kroz ovaj projekt na kvalitetan i stručan način izvršiti usuglašavanje stanja, kako bi imali jednu jedinstvenu evidenciju, gdje bi stanje u katastru i gruntu bilo isto“, ističe Šimović, te na upit što je dužnost građana u postupku nastavlja:
„Obveza svih posjednika, odnosno vlasnika nekretnina je da se prijave u zemljišno knjižni ured općine Čapljina, rok je šezdeset dana. Predmeti će se završiti ako se oni i ne jave, međutim ipak je zgodnije kada se osobe javi jer onda da tako kažem, vlada svojim predmetom, ako se ne javi onda će se prema stanju u knjigama, riješiti predmet pa će stranka možda propustiti neko svoje pravo da realizira.“
U suštini projekt je zamišljen kao svojevrsno spajanje evidencija. Postupak teče tako da se cijeli katastar dostavlja gruntovnici, gdje se vrši usuglašavanje novog i starog premjera. Referenti u zemljišno-knjižnim uredima svaki predmet prouče i donesu odluku, otvore novi zemljišno knjižni uložak, a stari zatvaraju. Valja reći da će i dalje postojati dvije evidencije – katastar i grunt, međutim ono što je bitno i zbog čega je ovaj projekt vrlo važan, to je pogodnost za građane. Umjesto dosadašnjeg hodanja između katastra i grunta, kad se projekt završi dovoljno je otići zemljišno knjižni ured, izvaditi vlasnički list i taj dokument će biti dovoljan za ostvarivanje prava, tj. stanje u gruntovnici bit će identično stanju u katastru. Tako će se dokinuti praksa da građani kada im zatrebaju građevinske ili ine dozvole moraju potrošiti dane, mjesece, pa čak i godine, dok će ovaj projekt omogućiti potvrde za kratko vrijeme. Bitko je da su troškovi ovog postupka za građene minimalni, naravno nelegalne gradnje i slično, kroz ovaj postupak se ne mogu legalizirati.
D. Musa

by | 17. studenoga 2018. 9:00 | Vijesti

Propustili ste? Poslušajte!

Sportski blok 4.11.2024.

Sportski blok 4.11.2024.

U emisiji Sportski blok poslušajte izjave sportaša i predstavnika klubova s područja Čapljine, te rezultate utakmica odigranih proteklog vikenda. https://open.spotify.com/episode/5mMgLymvLjthUEVvT0TsC9