Šta je plijesna pica prema raskošnoj cicvari?
Mreža malih kulturnih europskih gradova „I Care for Europe“, u slobodnom prijevodu Brinem za Europu, uspostavljena je 2013. godine. Iz Bosne i Hercegovine članica te međunarodne asocijacije, od osnutka, je Čapljina, kojoj se u međuvremenu priključio i Stolac. U asocijaciji su općine i gradovi iz pet zemalja, Općina Rakovica i Grad Rab iz Hrvatske, zatim općine Aquileia i Recanati, te grad Taracento iz Italije, Općina Piran iz Slovenije, te Općina Bač iz Srbije. Peti po redu susret članica Mreže održan je upravo u Baču u Srbiji. Kako su susreti promotivnog karaktera, na njima se prezentira prirodne, kulturne, kulinarske…, osobnosti članica. Dragan Bradvica, dugogodišnji turistički djelatnik, na susretima članica u Baču, brinuo se o prezentaciji Čapljine.
„Imali smo prezentaciju vezanu za kulturno-povijesno naslijeđe, tu smo kao nematerijalnu kulturnu baštinu prezentirali ples „hercegovački lindžo“ i to u izvodnom obliku sa snimkom nastupa „Zore“ iz Struga i Gorice, a od hrane smo predstavili sarmicu u listu vinove loze. Mi nismo mogli vršiti prezentaciju kuhanja, donijeli smo pripremljeni specijalitet, koji je izazvao veliko interesovanje, jer neobično je da se u listu vinove loze pravi neko jelo. I nama su isto tako zanimljiva bila neke delicije kod nas potpuno nepoznate. Mene se osobno posebice svidjela rapska torta, imali su prezentaciju, poslije koje smo probali i zaista mi se svidjela“.
Govoreći o stolačkoj prezentaciji Dragan Bradvica, inače voditelj Ureda Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanske županije za Čapljinu i Stolac, kaže:
„Stolac se predstavio izvođenjem ojkače, tradicionalnog skoro zaboravljenog napjeva, a od jela je prezentirao cicvaru, ćeškek i uštipke od ražovog brašna“.
-Klasična, težačka jela, na kakav su prijem naišla?
-Svjetski trendovi su takvi, pica je postala svjetski brend, a bila je jelo siromašnog sloja talijanskog naroda, a sad hoće li naše sarmice, cicvara ili ćeškek postati neki brend ne znam, ali radimo na tome.
Mreža je dakle, uspostavljena 2013. godine kao odraz dobre volje članica, s ciljem razmjene iskustava i dobre prakse kroz organiziranje zajedničkih sastanaka neprofitnih udruga, škola, ekonomskih i društvenih organizacija, zajedničkog nastupa na EU tenderima, promicanje kulturnog i prirodnog naslijeđa… Dragan Bradvica smatra da projekt ima osnova i za privlačenje turista:
„Suština radionica je druženje, upoznavanje prostora, obilazak kulturno-povijesnih i turističkih znamenitosti. Mi smo u Baču obišli njihove znamenitosti, kad smo bili domaćini, predstavili smo sve naše turističke destinacije, a kako skupove i radionice prate i predstavnici agencija sigurno su korisni u privlačenju turista.“
Od Dragana Bradvice doznali smo da će Čapljincima posebno zanimljiva biti naredna, šesta konvencija članova Mreže „„I Care for Europe“, koji će se održati u Aquilei u Italiji, radit će se animacija karnevalskog turizma, a tema će biti – kako karnevalom privući turiste. Upravo je to tema koja nakon dvadeset održanih ljetnih karnevala, intrigira turističke i ugostiteljske radnike čapljinsko-stolačkog područja.