Radio Čapljina uživo

agsdi-google-wallet

Slušaj nas!

91,3 FM

U Parku prirode Hutovo blato evidentirano ukupno 25 441 jedinka na deset različitih lokaliteta

U Parku prirode Hutovo blato evidentirano ukupno 25 441 jedinka na deset različitih lokaliteta

Već i sami spomen na brojanje ptica za mnoge je Sizifov posao, za rijetke poput Josipa Vekića inženjera lovstva i zaštite prirode u Parku prirode Hutovo blato, rutina. Nakon terenskog posla tijekom siječnja sređeni su podatci koje su prikupili zaposlenici Parka prirode u suradnji s volonterima iz nevladinih udruženja, o kojima ing. Vekić. koordinator projekta prebrojavanja kaže:

„Ove godine monitoring je vršen na području cijelog Parka prirode Hutovo blato, uz okolna važna područja za ptice, poput rijeke Neretve, umjetnih akumulacija, rijeke Trebišnjice i Neumskog zaljeva. Na području Parka prirode ukupno je izbrojano 25 441 jedinka na deset različitih lokaliteta. Daleko najviše ptica evidentirano je na Svitavskom jezeru 21 564 jedinke. Najbrojnija je crna liska (lat. Fulica atra) 20 000 jedinki, slijede patka ronilica – krunata i patka glavata“, konstatira ing. Vekić, a zatim posebno naglašava:

„Uz veću brojnost pataka, posebice patke kržulje i patke zviždare na plavnim livadama Planama, vrijedno je spomenuti tri evidentirana orla štekavca, par i mlado, na području Londže, koji za ornitofaunu Bosne i Hercegovine imaju posebnu vrijednost. Uz gnijezdeći par u dolini rijeke Mirne u Istri, ovo je jedini gnijezdeći par orla štekavca u mediteranskoj bioregiji od Slovenije do Skadarskog jezera, samim tim svaka jedinka iz ove populacije predstavlja važan genomski fond“.

Zanimljivo, mada zima izgleda kišovita to se baš ne bi reklo po vodostaju u PP Hutovo blato, vodostaj je nizak.

„Vodostaj je skoro kao u ljetnim mjesecima, pa je nemoguće bilo doći do raznih „plesna“ na području Gornjeg Blata, gdje sigurno obitava još jedinki raznih vrsta pataka, posebice kržulje. Uglavnom, nismo brojali naslijepo, ono što nismo vidjeli to ne možemo ni evidentirati“, konstatira ing. Vekić.

Valja napomenuti da se jezera Hutova blata kod brojanja ptica obilaze čamcima i to na bešumni, električni pogon, jer se kroz visoku trsku, drveće i drugo raslinje do tih područja ne može na drugi način doći. Prema broju izbrojanih jedinki napravljena je i lista prvih deset. Na prvom mjestu je crna liska, dalje slijede – patka kržulja, galeb klaukavac, patka krunata, patka glavata, veliki vranac, mali vranac, mali gnjurac, siva čaplja i mlakuše.

Smatra se da je zimsko prebrojavanje ptica močvarica ili vodarica kako neki kažu, jedna od najvažnijih dugoročnih ornitoloških aktivnosti u svijetu. „Ova akcija ima veliki značaj za očuvanje bioraznolikosti, zaštiti močvarnih staništa i praćenje ekoloških promjena isto tako ima ključnu ulogu u praćenju migracija ptica vodarica, pružajući važne informacije o stanju i promjenama u njihovim populacijama tijekom zimske sezone. Važna je i praćenje trendova ugroženih vrsta, te omogućava mjere njihove zaštite“, razlaže ing. Vekić.

Brojanjem ptica dolazi se i do drugih značajnih podataka poput primjerice bolesti kao što je ptičja grupa, zatim smanjenje ili povećanje neke vrste može biti indikator kvalitete vode, brojnost ptica na nekom području te močvare nominira kao prostore koje treba zaštiti… Dakle, na oko zabava za dokone, brojanje ptica, odnosno rezultati brojanja, imaju višestruku ulogu. Trenutačno u programima praćenja sudjeluju 143 zemlje svijeta!

Tekst/foto: Dušan Musa

by | 14. veljače 2025. 13:29 | Aktualno, Vijesti

Propustili ste? Poslušajte!