Općina Neum je u suradnji s Agronomskim i prehrambeno-tehnološkim fakultetom u Mostaru organizirala stručna predavanja za poljoprivrednike, s posebnim naglaskom na maslinare. Edukativna predavanja održala su se 19. veljače u Grand hotelu Neum pred stotinjak poljoprivrednika iz cijele Hercegovine, ali i doline Neretve te Pelješca i Primorja.
Predavanja su održali eminentni stručnjaci i profesori s Agronomskog fakulteta te Danko Tolić, magistar agronomije s dugogodišnjim iskustvom u zaštiti bilja. Polaznici su imali priliku čuti korisne informacije o certificiranju ekološke proizvodnje maslina, pravilnoj gnojidbi u ekološkoj proizvodnji te metodama suzbijanja bolesti i štetnika u poljoprivredi.
Teme predavanja bile su:
1. Certificiranje u ekološkoj proizvodnji maslina (prof. dr. Ana Mandić)
Profesorica Mandić govorila je o procesu certificiranja ekološke proizvodnje maslina, važnosti pridržavanja standarda i propisa te prednostima ekološkog uzgoja u kontekstu tržišne konkurentnosti i kvalitete proizvoda.
2. Gnojidba maslina u ekološkoj proizvodnji (prof. dr. Adrijana Filipović)
U svom predavanju, profesorica Filipović pojasnila je kako pravilno gnojiti masline u ekološkoj proizvodnji, te kako odabrati odgovarajuća organska i prirodna gnojiva za optimalan prinos i zdravlje stabala.
3. Metode suzbijanja značajnijih štetnika maslina u ekološkoj proizvodnji (prof. dr. Ivan Ostojić)
Profesor Ostojić govorio je o najčešćim štetnicima koji napadaju masline, načinima njihove identifikacije te učinkovitim ekološkim metodama zaštite maslinika bez upotrebe kemijskih pesticida.
4. Značajne bolesti i štetnici u poljoprivredi i njihovo suzbijanje (Danko Tolić, mag. agronomije)
Danko Tolić održao je predavanje o najčešćim bolestima i štetnicima koji ugrožavaju različite poljoprivredne kulture, s posebnim fokusom na biološke i integrirane metode suzbijanja koje omogućuju održivu i zdravu proizvodnju.
Načelnik Općine Neum, Dragan Jurković, obratio se prisutnima i izrazio zadovoljstvo organizacijom ovakvih predavanja te velikim odazivom, istaknuvši da to potvrđuje značajnost ove teme za lokalne maslinare.
Naglasio je kako Općina Neum nastoji podržati razvoj poljoprivrede i maslinarstva kao važnih gospodarskih grana te će i dalje ulagati u edukacije, poticaje i projekte koji će omogućiti napredak u ovom sektoru. Također, osvrnuo se na posjetu federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemala Hrnjića Neumu te rekao kako je ministra upoznao s izazovima s kojima se lokalni poljoprivrednici suočavaju.
“Vidimo da su naši poljoprivrednici i maslinari sve svjesniji važnosti ekološke proizvodnje i primjene novih tehnologija. Ovakvi skupovi prilika su da se steknu nova znanja i razmijene iskustva, a Općina će nastaviti podržavati ovakve inicijative kako bismo zajedno unaprijedili poljoprivredni sektor,” poručio je načelnik Jurković.
“Posjećenosti ovih predavanja vidimo koliki je interes lokalnih poljoprivrednika za unaprjeđenje poljoprivredne proizvodnje i prilagodbu suvremenim trendovima. Drago nam je da se sve više njih odaziva na ovakve događaje koji su od iznimne važnosti za njihovu proizvodnju. Mi ćemo svakako nastaviti i dalje sa ovakvim i sličnim edukacijama. Uskoro nas očekuje ponovno rezidba maslina, gdje će naši maslinari moći učiti od vrhunskih stručnjaka”, poručio je Božo Mustapić, agronom u Općini Neum.
Tekst/foto: Općina Neum