Rekonstrukcija Dječjeg vrtića u Čapljini privodi se kraju, a sve nestrpljiviji roditelji svakodnevno bace pogled na radilište. Međutim, kako narodna kaže – prije zore se ne može svanuti, pa tako i sam objekt zbog važnosti i namjene, iziskuje maksimalno poštivanje građevinskih standarda. Govoreći o radovima Davor Galantić, ing. građevine, projektant i glavni nadzor nad objektom Dječjeg vrtića, kaže:
„Trenutačno se vrše završni radovi, pripreme za postavljanje podova u grupnim sobama, rade se završni radovi u kuhinji i parteru. Razlozi pomicanja rokova prvenstveno su vezani za činjenicu da je trebalo kompletno prizemlje renovirati.
Projektom je predviđena nadogradnja cjelokupnog vrtića na kat. Dobivene su četiri grupne sobe i jedna višenamjenska prostorija. Prema potrebama, izvršena je rekonstrukcija kompletnog prizemlja, izmijenjene su kompletne vodovodne i kanalizacijske instalacije, elektro instalacije, instalacije grijanja, podignuta je energetska vrijednost samoga objekta, ugrađena je najmodernija kotlovnica sa sadržajima, solarnim panelima, sjenilima i najnovijim sustavima za zaštitu objekta od vanjskih utjecaja.“
Od Ivice Matića ravnatelja Dječjeg vrtića u Čapljini, doznajemo da je program upisa završen. U vrtić je upisano 234 djece, tri jasličke i šest vrtićkih skupina. Inače, čapljinski Dječji vrtić ima i područni odjel u Višićima koji je s radom počeo kada i škole, 3. rujna, dok početak rada temeljito obnovljenog dječjeg vrtića u Čapljini, još nije preciziran.
„Točan datum još ne znamo, završni radovi su pri kraju, a po njihovom završetku slijedi tehnički prijem. Realno je očekivati da će vrtić s radom početi početkom druge polovice rujna“, kaže ravnatelj Matić, pa govoreći o urađenom nastavlja:
„Nadgradnjom objekta dobili smo prostor, kat je namijenjen jasličkim skupinama, dobili smo četiri jasličke sobe i na katu smo dobili još jednu posebnu sobu za dodatne programe – engleski jezik, likovno, radionica, čitaonica, općenito za jezike. Prostorije su od 70 do 105 četvornih metara i za jasličke i za vrtićke skupine. To su prostorije koje smo već imali, koje su rađene po pedagoškim standardima tamo davne 1983. godine, dakle i one nisu ispod 70 četvornih metara. Apsolutno zadovoljavaju sve pedagoške standarde“, smatra ravnatelj Matić.
Od ravnatelja Matića doznajemo da će vrtić imati deset skupina, što podrazumijeva i povećanje broja zaposlenih.
„Svaka skupina mora imati dvije tete. Pored toga imati ćemo i logopeda na puno radno vrijeme, to je potreba Čapljine. Drago mi je da smo riješili i taj problem koji je bio gorući u Čapljini. Kad je riječ o skupinama u jasličkim će prema standardima, bitu od 16 do 18 djece.“
Od ravnatelja Matića doznajemo da se cijene usluga vrtića, neće mijenjati. Bit će kako kaže, „u skladu s okruženjem i standardom“, jer cilj je da što više djece upiše vrtić. Cijena jasličkih skupina još nije utvrđena, a trebala bi biti približna okruženju, oko 190 KM. Poludnevni boravak u vrtiću, plaćati će se kao i do sada, 145 KM, a cjelodnevni 165 KM mjesečno. Ravnatelj Matić skoro najavljuje dan otvorenih vrata, pa će roditelji prije početka službenog rada vrtića, imati priliku vidjeti prostor temeljito rekonstruiranog vrtića.
D. Musa