Pravom turističkom turom za novinare od Čapljine do Zavale, u općini Ravno, dugoj osamdesetak kilometara i Drugom rekreativnom biciklijadom od Hutova, u općini Neum, do Ravnog, proteklog vikenda predstavljeni su rezultati projekta „ĆIRO – Staza svjetske baštine“.
Projekt se provodi u sklopu programa „EU4Business“ u Bosni i Hercegovini, a financirali su ga Europska unija i Vlada SR Njemačke u iznosu od 590.300 KM, što su i bespovratna sredstva. Ukupna vrijednost projekta iznosi 738.123 KM. Implementator projekta bila je Asocijacija za ekonomski razvoj – REDAH, u suradnji Gradom Čapljinom, te općinama Stolac, Ravno i agencijom Kula turist d. o. o. iz Počitelja – Čapljina.
Na početku dvodnevne manifestacije rezultate projekta predstavili su Ivica Sivrić, direktor Asocijacije za gospodarski razvoj REDAH i Julijana Mikulić iz Stručne službe za lokalni gospodarski razvoj i europske integracije Grada Čapljine. Direktor Sivrić je povećoj skupini novinara uglavnom iz Hercegovine i Sarajeva, te drugim sudionicima u projektu, naglasio izvršene infrastrukturne radove i nabavljenu opremu za JU Radimlja – ulazna kapija, zamjena otvora i vanjski mobilijar, zatim JU Vjetrenica – opremanje sa IT opremom za info centar, zatim sanaciju puta u Počitelju, od Modriča do ulaza u grad s istočne strane u dužini od 2 kilometra, pa iluminacija trga i zgrade općine Čapljina, postavljanje prometnih znakova na novoj biciklističkoj ruti Ćiro Heritage Trail. Uz to za potrebe nove turističke ture preko Stoca do Ravnog, izrađena je i odgovarajuća dokumentacija, mapirana biciklistička staza, održane radionice – uz ostalog za deset turističkih vodiča obavljena je dodatna obuka, izvršena promocija…
Uglavnom nakon tog uvoda novinari su iz Čapljine, krenuli za Počitelj, kojem je sada omogućen pristup s jugoistočne strane, zatim su posjetili Vinariju „Vina Zadro“ iz Domanovića, pa čuvenu nekropolu stećaka Radimlju, zatim predahnuli su Stocu, pa nastavili do tajanstvenih Boljuna, nekropole također pod zaštitom UNESCO-a i to s najviše stećaka u tom društvu, i najviše natpisa. Za budućnost turizma na tom lokalitetu valja izdvojiti podatak da se tu nalazi stećak Velikog vojvode Vlatka Vukovića, višestrukog pobjednika u bojevima protiv Mađara i Osmanlija, vođe bosanske vojske u bitki na Kosovu Polju… Novinarska ekspedicija je s Boljuna krenula upravo na ćirinu trasu, posjetila bivšu željezničku stanicu Hutovo, pa nastavila do Zavale, gdje je zavirila u mističnu Vjetrenicu, a na koncu je uslijedio povratak u Čapljinu.
Drugog dana težište je bilo na ugodnoj vožnji biciklima kružnom stazom od Hutova do Ravnog u dužini od 60 kilometara. Naravno i biciklisti su razgledali špilju Vjetrenicu, manastir u Zavali, uživali na čistom zraku i lijepom kasno zimskom danu. Nikša Vuletić, direktor JP „Vjetrenica – Popovo polje“ je naglasio značaj cikloturizma za to od Federacije BiH prometno izolirano područje, te podcrtao: „Za sve bicikliste kod organiziranih biciklijada ulaz u Vjetrenicu i pratnja vodiča su besplatni“!
Zanimljiv je bio i podatak kojeg iznijela Stanislava Borovac, cikloturistički vodič i članica tima Herzegovina Bike: „Hercegovina raspolaže sa oko 1200 kilometara mapiranih biciklističkih staza i idealna je destinacija za cikoturizam. Promocijom baštinske vrijednosti određenog područja i njihovog stanovništva kroz projekte kao što je Ćiro staze svjetske baštine, kreirana je nova turistička ponuda“.
Na koncu kao zaključak moglo bi se reći da bi projekt „ĆIRO – Staza svjetske baštine“, istočna varijanta projekta „Ćiro“ koji je realiziran 2016. godine, trebao oživjeti vrijednu gastronomsku, kulturnu i povijesni baštinu tog dijela Hercegovine. Kolege s kojima smo dijelili cjelodnevno putovanja, čak i iz Mostara, bili su zatečeni što sve na tako maloj ruti ima. Taman što su mnogi prvi puta pogledali Počitelj iz ptičje perspektive, s istočne strane, u Vinariji „Vina Zadro“ dočekali su ih tradicionalni hercegovački specijaliteti, uštipci s tri vrste sira, goveđim i svinjskim pršutom, tri vrste vina… Bilo je to kraljevstvo za nepca, slijedio je posjet Radimlji koja je kolegama manje – više poznata, ako ništa iz tv. priloga, a zatim odmor u Stocu. Zatekle su iz spoznaje o značenju nekropole Boljuni, kao i informacije Stanislava Vukorepa istraživača i publiciste iz Čapljine, o uskotračnoj pruzi Gabela – Dubrovnik – Zelenika, odnosno Trebinje – Nikšić. Na koncu su ih u motelu „Zavala“ dočekali specijaliteti tog dijela Hercegovine, a šlag na tortu bilo je razgledanje Vjetrenice. Dojmovi su na koncu rute sumirani u Čapljini. Morao primijetiti da su novinari izvještavali s lica mjesta, snimali priloge za buduće emisije, tako da će ovaj dio Hercegovine dobiti značajnu medijsku promociju.
Tekst i foto: D. Musa
{gallery}2022/3/315ciroruta{/gallery}