Olujno jugo protutnjao je dolinom Neretve ostavljajući lišće i granje na ulicama Čapljine, poneko oboreno stablo na prometnicama, a ni plastenicima nije dao mira, bio bi kratki siže nedavnih vremenskih (ne)prilika. Jugo je zaposlio komunalce, vatrogasce, a njegov prolazak donio je olakšanje poljoprivrednicima.
„Posla kao nikada”, kazao je Jure Šego jedan od čapljinskih komunalaca, te pojašnjava: „Mi se žalimo na buru, ali je jugo puno opasniji, lomi grančice i grane s drveća, odnekud je donio lišće, a mi smo mislili da smo ga definitivno počistili s ulica. Bit će dosta posla da sve vratimo u normalu”.
Vatrogasci su imali tri intervencije zbog slomljenih grana koje su otežavale promet, dok su poljoprivrednici južinu probdjeli zbog plastenika. Sumirajući stanje nakon prolaska oluje Vlatko Maslać, jedan od članova Poljoprivredne zadruge „Matica” iz Višića, kaže:
„Pribojavali smo se jakog juga, ali na kraju možemo reći da smo dobro prošli. Vidio sam deset, petnaest oštećenih plastenika. Nema je jugo uvijek bio opasniji od bure, međutim zadnjih godina općenito štete su manje. Nekada je jugo nosio i nove plastenike, sada su stradali uglavnom stariji. Ne znam što je po srijedi ili je vjetar promijenio smjer ili je u pitanju kvalitete najlona ili smo svi oprezniji, tek zadnjih godina štete su ipak manje. Sreća je da nije bilo ‘krupe’ i kako se to kaže ‘teže’ kiše, tako da je povrće u otkrivenim plastenicima, uglavnom zelena salata, ostala neoštećena, odnosno spremna je za tržište”.
Moglo bi se reći da je Čapljina u sudaru s olujnim još i jugom dobro prošla. Jugo je najtemeljitije prebirao gradsko drveće s kojega je dojam je, pokidao sve suhe grane i bacio ih na pločnik, ulice i zelenilo.
D. Musa
{gallery}2020/201229olujnojugo{/gallery}