banerRC212

Višićki osnovci s profesorom Igorom Benom na čelu: Filmom će proslaviti rođendan Roberta Salinasa Pricea

  • Napisao/la D. Musa
  • Objavljeno u Kultura
Istaknuto Višićki osnovci s profesorom Igorom Benom na čelu: Filmom će proslaviti rođendan Roberta Salinasa Pricea

   Čapljinci ipak nisu zaboravili Roberta Salinasa Pricea, rodonačelnika teorije o Troji u Gabeli. Što više Igor Beno teatru i filmu odani pedagog Osnovne škole u Višićima, zajedno sa svojim učenicima priprema iznenađenje. Na upit o kakvoj je tajni riječ profesor Beno kaže:

   „Radimo na jednom zanimljivom projektu kojeg providi naša škola OŠ „Lipanjske zore“ Višići, u suradnji s mjesnom zajednicom Gabela i HKUD „Drijeva“ iz Gabele. Više sastavnica je uključeno u cijelu priču, a glavni nositelji su moji učenici i ja. Film smo snimali tijekom prošle godine, a ovih dana završavamo zadnje kadrove montaže, tako da će film biti vrlo brzo spreman za prikazivanje. Premijera filma bit će 11. ožujka na godišnjicu rođenja Roberta Salinasa Pricea, meksikanskog istraživača koji je tvrdio da je Troja u Gabeli. Tematika filma vezana je upravo za tu priču, ali i šire“.

   -Kako ste došli na ideju da obradite tu temu?

   -Sasvim slučajno, iz izdavačke kuće Alfa, na našu školu stigao je jedan natječaj u smislu da učenici naprave neki uradak u vidu filma ili prezentacije. Kako smo duže raspravljali što i kako, zakasnili smo na natječaj. U stvari natječaj je bio prekratak, za ono što smo mi željeli napraviti. Priča je polako rasla, ljudi su se uključivali, pa se snimatelj Mirko Bošković ponudio snimiti film, zatim Trojansko pivo koje nam je sponzoriralo veći dio filma, naša škola, mjesna zajednica, dosta ljudi se uključilo, tako da ćemo na kraju imati jedan zanimljiv proizvod u obliku filma koji će trajati 65 minuta.

   -Možete li otkriti sadržaj o čemu se sve radi, koja je tematika?

   -Sadržaj baš ne bi još otkrivao, ali tematiku mogu. Tematika je povijesni dokumentaristički pristup priči o Troji, odnosno Drijevi, srednjovjekovnom gradu koji se nalazio na mjestu Gabele. Mi smo u to utkali teoriju Salinasa Pricea naravno pod pretpostavkom da je to istinita. Nadalje film je malo i eksperimentalan, nije strogo žanrovski određen, ima dosta referenci s našim današnjim vremenom i stanjem u kojem živimo, sve kroz jednu humor i satiru, tako da ima dosta elemenata u kojima svatko za sebe može nešto pronaći nešto.

   -Koji je bio cilj, naravno nije samo faktografski – Priceov rođendan?

   -Filmom želimo na neki način, alarmirati našu javnost u smislu brige za arheološko naslijeđe, jer Gabela je puna, mještani pričaju, gdje god se zakopa može se pronaći nešto – keramika, zidine, podzide…, ta sva priča je pala u vodu. Ovim filmom želimo probuditi osjećaje javnosti za Gabelu, i ne samo za Gabelu nego i za Mogorjelo i za Daorson i za sve naše vrijedne povijesne lokalitete.

   Tako zbori inventivni Igor, u svakom slučaju zanimljivi su i tematika i povod. Podsjećamo, Robert Salinas Price meksikanski hotelijer i homerolog, je u lipnju 1985. godine obznanio svoju teoriju da mitska Troja nije na Hisarliku u Maloj Aziji, nego u drevnoj Gabeli, na jugu Hercegovine. Vijest se poput coronavirusa proširila svijetom, čak je i čuveni New York Times u više navrata pisao o tome, dok je Gabelu u kratkom vremenu, posjetilo preko 20.000 turista. Salinas Price je umro prije nepunih osam godina, u kolovozu 2012-te, međutim očito u dolini Neretve nije zaboravljen.

D. Musa

Poslijednja izmjena danaČetvrtak, 05 Ožujak 2020 10:33
X

Upozorenje!

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez prethodnog odobrenja!