Iza požara koji je 18. ožujka, ove godine, poharao granično područje između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, odnosno naselja Crnići u BiH, te Pruda i Vida u Hrvatskoj, ostala je spaljena zemlja i Ornitološki rezervat Prud, bez ptica. S Orlova kuka iznad Crnića u BiH, ovaj dio delte Neretve, djeluje žalosno, kao da je netko desetke hektara površine prostrane močvare prekrio crnim velom. I nebo je ovih dana žalovalo nad prizorom, pa je tijekom našeg posjeta visovima koji se s bh. strane uzdižu nad Crnićima i močvarom, neka čudna koprena spriječila čiste slike.
Svaki komentar na prizor je suvišan, od Ornitološkog rezervata koji se prostire s obje strane granice ostalo je tek nekoliko barica, sve ostalo je pepeo. O silini požara svjedoči podatak da je vatra na jednom mjestu preskočila prometnicu Prug – Vid – Ljubuški i „zagazila” u borovu šumu, gdje su je vatrogasci uspjeli zaustaviti, dok močvari nije bilo spasa. Iako je vatra poharala pretežito dio delte kojim pripada Hrvatskoj, i na bh. strani dovoljno je razloga za žal i osudu. Istina u ovakvim situacijama brojne nazovimo ih ekološke udruge se ne oglašavaju, ukazivanje na nevolju stvar je dobre volje pojedinaca i novinara.
Rezultat požara u Paganiji (spominje u desertom stoljeću kao zemlja pogana), je nestanak ne samo flore i faune nego uništena ornitofauna i ihtiofauna. Zaštićenim, poharano područje koje se prostire na oko 250 hektara, proglašeno je još 1965. godine. Kako se u međuvremenu trska širila se i dijelove BiH, poput Crnićkog polja i Glibuše, dijela Gabela Polja. Uglavnom, u požaru je nestalo čapljice voljke, bukavaca, eje močvarice, patke njorke, brkate sjenice, kokošice, trstenjaka i drugih vrsta, njihovih gnijezda i jaja, zatim žaba, močvarskih zmija itd. Jednostavno, katastrofa na stotu! Bilo bi dobro saznati razloge nastanka ovoga katastrofalnog požara, počinitelj(i) su manje bitni.
Tekst i foto: D. Musa
{gallery}2022/3/0330prud{/gallery}