Radio Čapljina uživo

agsdi-google-wallet

Slušaj nas!

91,3 FM

U povodu dana općine Stolac: Na Radimlji predstavljena monografija „Razgovor s Radimljom“

U povodu dana općine Stolac: Na Radimlji predstavljena monografija „Razgovor s Radimljom“

   Govoriti i slušati o Radimlji, na Radimlji svakako najpoznatijoj nekropoli stećaka ne samo u Bosni i Hercegovini nego i šire, u rane večernje sate, poseban je ugođaj. S jedne strane Makovi „kameni spavači“, a do njih čovjek koji se htio ne htio pita – kako su i zašto nastali, tko ih je i kada gradio, kako su se tu našli monumentalni kameni blokovi..? Pitanja je niz, a na njih su kapitalnom monografijom „Razgovor s Radimljom“ odgovarali prof. Miroslav Palameta i Miro Raguž, grafički dizajner, a u slučaju monografije fotograf, moderator… Obojica autora Stočani, kratko rečeno, nastojali su proniknuti u dušu nekropole.

   Promocija monografije „Razgovor s Radimljom“ održana je dakle na Radimlji, u organizaciji Javne ustanove „Radimlja“, a uz podršku općine Stolac. Ovaj poseban događaj održan je povodom dana općine Stolac, 20. srpnja. Na početku programa okupljene je pozdravio Stjepan Bošković, načelnik općine Stolac, a zatim su slijedila obraćanja predstavljača i autora. Ante Vujnović, ravnatelj Zavoda za zaštitu spomenika Federacije BiH posjetiteljima je razložio osnovne značajke monografije „Razgovor s Radimljom“, a na to kapitalno djelo osvrnuo se i Siniša Šešum, šef ureda UNESCO-a u Sarajevu. Autori prof. Miroslav Palameta i Miro Raguž, govorili su o višegodišnjem radu na izradi monografije.

   Vujnović je iznio na oko statistički nevažan, ali za nekropolu bitan podatak, da je pri izradi monografije „utvrđeno da ima 135, a ne kako se godinama mislilo 133 stećka, kako se godinama mislilo i kako je ušlo u literaturu.“ Govoreći o naporima autora ravnatelj Vujnović je kazao:

   „Prof. Palameta se koncentrira na likovnu interpretaciju kamenih reljefa iz perspektive srednjovjekovne likovne umjetnosti i funeralne kulture, koja je nesumnjivo bila i ovdje u europskim relacijama jedino kršćanske provenijencije. U tom smislu koristi kao uvjerljive argumente posve nove analogije iz domaće i europske likovne tradicije. Osim uvodnog teksta temeljita i cjelovita, uz pojedine spomenike napisane su kratke impresivne interpretacije. Nasuprot njemu vjerojatno jedan od najvećih grafičkih dizajnera u našoj zemlji Miro Raguž, ovim djelom postavio je najviše standarde kada je u pitanju grafička obrada stećaka, ali i samih monografija o stećcima.“

   Siniša Šešum, šef ureda UNESCO-a u Sarajevu, uz opasku da neće biti klasični promotor monografije, podsjetio je da je „razgovor UNESCO-a i Radimlje počeo 1996. godine kada je UNESCO-a prva delegacija posjetila nekropolu stećaka i kad se već tada počelo razgovarati o nominaciji stećaka na listu svjetske baštine UNESCO-a. Znači taj razgovor UNESCO-a i Radimlje traje neprekidno od 1996. Godine i zato smo izuzetno, izuzetno zadovoljni što večeras možemo vidjeti jednu ovakvo kvalitetnu publikaciju, monografiju. Zaista se još jednom zahvaljujem prof. Palameti i gospodinu Miri Ragužu.“

   Zanimljivo, promocije monografije „Razgovor s Radimljom“ održana je dan poslije treće godišnjice upisa stećaka na listu svjetske kulturne baštine. U razdoblju od ljeta 2015. i zime 2016. godine autori su predano radili na terenu. O tom radu i dvojbama koje su imali, autori Palameta i Raguž, u osnovnim crtama upoznali su prisutne. Naglasili su da je bilo različitih teškoća od onih tehničke pa do onih financijske prirode. Uglavnom, monografija je rođena, a usudili bi se kazati da je uz sav stručni trud u njezinu izradu uloženo i puno ljubavi, dvojca koji je u odnosu na većinu ostalih smrtnika o Radimlji znao dosta, međutim izradom monografije puno više od znanog, je toga otkrio.

   Inače, monografija „Razgovor s Radimljom“ nastala je u agenciji SMART Raguž&Barbarić, u vremenskom razdoblju od 2015. – 2017. godine, dok je tisak izvršen koncem 2018. i početkom 2019. godine. Nakladnik monografije je Javna ustanova za razvoj turističkih potencijala i zaštitu kulturno povijesne i prirodne baštine općine Stolac „Radimlja“. Knjiga je napisana na hrvatskom i engleskom jeziku, tvrdog je uveza, 30 x 30. Ukupno broji 372 stranice, ima deset umetaka od po šest stranica, što je ukupno 432 stranice…

{gallery}2019/radimljaslike19{/gallery}

 

Tekst i foto: D. Musa

by | 18. srpnja 2019. 11:31 | Vijesti

Propustili ste? Poslušajte!

Izložba članova Foto kluba Mostar nakon 32 godine

Izložba članova Foto kluba Mostar nakon 32 godine

Nakon 32 godine pauze, održana je 1. izložba članova Foto kluba Mostar. Fotoklub Mostar nekada poznat je kao Foto i Kino klub „Salko Šestić”, gdje su se od 1949 obučavale generacije mladih fotografa. Jedan od najpoznatijih nekadašnjih članova Foto kluba “Salko Šestić”...

Likovna kolonija Trebižat održana u Staroj školi

Likovna kolonija Trebižat održana u Staroj školi

U Staroj školi u Trebižatu održana je Likovna kolonija Trebižat, koju je prije 22 godine pokrenuo Anđelko Matić Učo, a sada u organizaciji njegovog sina Borisa Matića, glumca u Teatru Marina Držića u Dubrovniku. Sponzor Kolonije bila je Zalozba kralja Tomislava a 17...