Svečanom sjednicom Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini (HAZU BiH) proslavljeno je 11 godina postojanja ove institucije te ujedno i zatvorena višednevna manifestacija “Dani HAZU-a u BiH”.
Povodom obilježavanja Dana Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH predstavljeni su novi suradnici.
Na sjednici Predsjedništva HAZU-a BiH, donesena je jednoglasna odluka o prijemu pet novih članova-suradnika, a riječ je o dr. sc. Draženu Barbariću, Darku Juki, Zdravku Rajiću, dr. sc. Ivici Šarcu i Stanislavu Vukorepu.
Stanislav Vukorep istaknuti je kulturni djelatnik i publicist, poznat po svom dugogodišnjem radu na očuvanju kulturne baštine i povijesti Hrvata u Bosni i Hercegovini. Autor je više zapaženih knjiga, članaka i kronika u kojima dokumentira važne događaje, osobe i običaje. Njegov rad posebno je cijenjen zbog predanosti lokalnoj zajednici, ali i zbog šireg doprinosa razumijevanju povijesnih i društvenih procesa u BiH. Prijem Stanislava Vukorepa u Hrvatsku akademiju za znanost i umjetnost u BiH predstavlja priznanje njegovom neumornom radu na promicanju identiteta, tradicije i kulturne svijesti hrvatskog naroda u ovom dijelu zemlje.
Prema našoj evidenciji Stanislav Vukorep drugi je čapljinac koji je primljen u HAZU u BiH, a prvi koji je stalno nastanjen u Čapljini. Podsjećamo, akademik Jakov Pehar rođen je u Strugama s prebivalištem u Mostaru, bio jedan od osnivača HAZU u BiH.
Foto: Grad Čapljina




