Radio Čapljina uživo

agsdi-google-wallet

Slušaj nas!

91,3 FM

Božićna drvca, odnosno jelke iz Tasovčića i ove će godine ukrašavati brojne domove

Božićna drvca, odnosno jelke iz Tasovčića i ove će godine ukrašavati brojne domove

Uoči katoličkog Božića i Nove godine, jug Hercegovine ima i svoju fibru s tradicijom u vidu predbožićnog drvca ili kako to neki kažu – jelke, mada se najčešće radi o smrči. Prizor s prilaza čapljinskoj veletržnici u Tasovčićima, navodi na zaključak o utemeljenosti izreke – bolje da izumre selo nego običaji. Nisu to kao nekada brda, nabacanog zimzelena, nerijetko iz šume, nego očito je za ovu prigodu namjenski odgajana stabla.

Govoreći o ponudi i tražnji, Čapljinka Željka Kapular kaže:
„Ko je navikao uzeti ‘živi bor’ on i dalje kupuje, kome je skupo snalazi se s plastičnima“, konstatira gospođa Željka pa pojašnjava:
„Ponuda je fina, imamo prekrasne stabljike, obične, bijele i nordijske smrče iz rasadnika u Uskoplju. Cijena smrče je 20 do 30 maraka, manje su 20 do 25, veće 30 KM. Nordijske, pa i bijele, su dvostruko skuplje, 40 do 50 KM. Većinom kupuju isti ljudi, iz Čapljine i okolice, pa Neuma i Metkovića. Ovim poslom se bavim devet godina, pa sam većinu kupaca i upoznala. Kod kupovine cijena nije presudna, gotovo da više prodam ovih skupljih, nordijskih koje su 40 do 50, pa i 60 maraka, nego jeftinijih. Kupci imaju sliku što hoće, pa se tako i ponašaju“, zaključuje gospođa Željka, dok Stanko Artuković, poljoprivrednik iz Klobuka kod Ljubuškog, koji ovim prigodnim poslom „produžava“ sezonu, naglašava:
„Već više godina ‘jelke’ nabavljam iz rasadnika u Busovači i prodajem. Imam štand u Čapljini i Ljubuškom. Cijena je od 20 do 30 maraka, dok su one veće do 50 maraka. Tražnja je rekao bih stabilna, niti raste, niti opada. Čak bih mogao reći da iz godine u godinu ‘jelke’ kupuju isti ljudi. Pored Čapljine, kupci su iz Stoca, Neuma i Metkovića.“
Gospodin Artuković uz božićna drvca, nudi i metalne stalke po cijeni od 20 maraka. Naravno, oni su trajni, kada se jednom kupe mogu služiti godinama. Uz blagdansko drva, u Tasovčićima se može nabaviti i tzv. božićna pšenica. Prodavačica koja je nudila uzgojenu pšenicu kaže da je pripremila oko petsto posuda. Nada se da će sve prodati, a cijena je tri marke.
Prodavači prigodnih božićno-novogodišnjih ukrasa ne kriju da se posao odvija sukladno očekivanjima, odnosno u znaku slogana -nešto će se zaraditi. To ujedno znači, da dio građana juga Hercegovine i susjedne Dalmacije ostaje vjeran tradiciji, „živog bora“ za blagdane.

{gallery}/2017/galerija/jelke_dusan2017/{/gallery}

by | 21. prosinca 2017. 15:59 | Vijesti

Propustili ste? Poslušajte!

AUDIO: Romeo Nikolić koncertom proslavlja 50 godina karijere

AUDIO: Romeo Nikolić koncertom proslavlja 50 godina karijere

Glazbenik Romeo Nikolić, povodom 50 godina karijere održat će u srijedu koncert u Mostaru, u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače. Kako nam je Nikolić kazao, ulaz je besplatan, a može se dati prilog u humanitarne svrhe. Cijelu emisiju možete poslušati u nastavku:...

Izložba članova Foto kluba Mostar nakon 32 godine

Izložba članova Foto kluba Mostar nakon 32 godine

Nakon 32 godine pauze, održana je 1. izložba članova Foto kluba Mostar. Fotoklub Mostar nekada poznat je kao Foto i Kino klub „Salko Šestić”, gdje su se od 1949 obučavale generacije mladih fotografa. Jedan od najpoznatijih nekadašnjih članova Foto kluba “Salko Šestić”...