banerRC212

Srijeda, 18 Kolovoz 2021

Jedinstvena spilja u Popovu polju na plus 40 prirodni je klima-uređaj: Gostima iz Rusije usred ljeta je samo plus 11 ugodna temperatura!

Da su čudesne moći prirode uvjerili smo se početkom tjedna u Popovu polju. U Bajnoj Luci je tog ponedjeljka, 16-og kolovoza, za Bosnu izmjereno doskora nestvarnih 39 stupnjeva Celzijevih, naravno u hladu, dok je u Popovu bilo i svih četrdeset. Okolo u požarima proteklih dana ogoljena brda s obje strane nevidljive entitetske granice, a tamo u podnožju kamenitog brda na južnom obodu polja, posve drugi ugođaj. Dvadesetak metara od ulaza u špilju Vjetrenicu naprosto vas oblijeva hladan zrak, dojam je, tri puta niža je temperatura nego u okruženju! Da čovjek ne povjeruje, samo desetak metara dalje ili niže ispod platoa, pred ulazom, sunce prži tako jako da bi strpljiviji na toj vrelini mogli na tavi ispeći jaja! Ako se primaknete otvoru u ljetnoj garderobi, za nekoliko minuta uobičajena reakcija je cvokotanje zuba?! Tako je pred ulazom u tu od pamtivijeka tajanstvenu špilju o čijem „klima uređaju“ je vjerovali ili ne pisao još Plinije Stariji u dijelu „Historia naturalis“, 77. godina prije Krista! Tajne Vjetrenice pojašnjava Helena Brajković, voditeljica turista kroz špiljske labirinte:

„Unutarnja temperatura u špilji je 11 – 11,3 Celzijevih stupnjeva, ogromna je razlika u temperaturi. Vidite ljudi se iznenade tom prirodnom klimatizacijom. Sve goste uputimo da se malo prilagode ispred ulaza, prije nego što se uđe, da nekih četiri, pet minuta stanu ispred špilje da ih ne šokira nagli prijelaz na 11 stupnjeva. Mi u našoj ponudi imamo onako za prvu pomoć, vjetrovke jakne, jer ljudi dođu naravno ne spremi, ne pojmiti da sa četrdeset dođete na neko mjesto gdje se možete prirodno rashladiti“, razlaže Helena Brajković, te pojašnjava:

„Prvih sto, sto pedeset metara je snažen vjetar i onda kada se prođe taj niski dio stropa, idu prekrasne prostrane dvorane bez imalo vjetra, ali je 11 stupnjeva. Još hladnije. Ljudi nekada znaju odustati od posjeta Vjetrenici upravo zbog snažnog vjetra na ulazu, jer pomisle da će se smrznuti. Taj prvi dio obično prođemo bez stajanja s gostima. To strujanje zraka se događa kroz cijelu špilju, ali se osjeti samo na dijelovima gdje je nizak strop, odnosno događa se uvijek pri stropu i čim prođemo te niske dvorane ide prelijepa špilja bez imalo vjetra, sa 11 stupnjeva Celzijevih. Cijelim putem se krećemo tako da se hladnoće ne osjeti kao kad stanete ispred špilje. Kad izlazimo upozorimo posjetitelje da stanu ispred špilje, da se naglo ne izlažu suncu“, kaže Helena, te navodi primjer da nekim gostima ljetna hladnoća ne smeta:

„Kada nam dođu gosti iz Rusije, njima je to normalno, ne žele uzeti ni vjetrovku, jaknu, kažu – nama je ništa 11 stupnjeva. Bude dakle, i takvih“. Inače, voditeljice kroz špilju odijevaju se poput vila iz narodnih priča, ali gospođa Brajković ističe da se djeca obično ne uplaše tog ugođaja, naprotiv postaju radoznala.

Dok pred ulazom i Vjetrenicu, njezin nevidljivi klima uređaj, izbacuje hladan zrak, zamišljamo kako je koji petnaestak metara dalje potpuno drugačiji klimatski ugođaj. Nakon uživanja u tajnama špilje voditeljica Brajković, preporučuje posjet dvjestotinjak metara udaljenom Biospeleološkom muzeju, jedinstvenom u Bosni i Hercegovini, pa i mnogo šire. Tu se uz ostalo, mogu vidjeti i tragovi nekadašnjeg špiljskog života, stariji i od Plinija Starijeg.

Na koncu možemo konstatirati da bi Hercegovini ovoga ljeta, treba niz „klima uređaja“ koje ima Vjetrenica, a koji ne posjeduju za ozon štetne sastojke, da se rashladi. Zaposlene u JP „Vjetrenica – Popovo polje“ ovih vrelih ljetnih dana uz Vjetrenicu rashlađuje i spoznaja da će imati znatno bolju sezonu od prošle, a to je za njih veliki plus!

D. Musa

Tasovčići/Klepci pobjednici ovogodišnje Lige mjesnih zajednica Čapljine

Tasovčići/Klepci pobjednici su ovogodišnjeg izdanja Lige mjesnih zajednica Čapljine. U finalnoj utakmici pobijedili su momčad Bobanovog Sela rezultatom 2:0. Čapljinska publika, koja je došla u velikom broju, mogla je vidjeti kvalitetnu utakmicu. Prvo poluvrijeme obilježilo je taktičko nadmudrivanje s obje strane. Imale su momčadi i nekoliko prilika, ali na poluvrijeme se otišlo s početnih 0:0. U drugom poluvremenu Tasovčići/Klepci dolaze u prednost. Pogodak za 1:0 postigao je Ante Galić. Vidjelo se kako Tasovčići/Klepci igraju po šablonu i ta im je taktika dobro prolazila kroz čitavo natjecanje. Nikola Arar postiže pogodak za 2:0 izravno iz kornera, uz malu pomoć obrambenog igrača Bobanovog Sela. Imala je momčad Bobanovog Sela nekoliko prilika, ali vratar Armin Novaković je bio na razini. Nakon sučevog zvižduka počelo je slavlje momčadi Tasovčića/Klepaca.

U kadetskoj konkurenciji ovogodišnji pobjednik je momčad Svitave, a pobijedili su  nakon preokreta Zviroviće/Prćavce rezultatom 3:1. U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka. U drugom poluvremenu Karlo Dragičević postiže pogodak za 0:1 vodstvo Zvirovića/Prćavaca. Momčad Svitave se uspjela vratiti u utakmicu, a Gabrijel Proleta postiže pogodak za 1:1. Igrala se zanimljiva i borbena utakmica, a Svitava dolazi do potpunog preokreta preko Stipe Bandura, koji je strijelac za 2:1. Konačni 3:1 rezultat postavio je Leonardo Krešić.

U utakmici za treće mjesto u seniorskoj konkurenciji Bivolje Brdo je pobijedilo Počitelj/Hotanj rezultatom 3:2. U prvom poluvremenu za vodstvo Bivoljeg Brda pogodak je postigao Anel Đonko. Imala je momčad Počitelj/Hotnja svoje prilike, ali nisu bili uspješni. U drugom poluvremenu Počitelj/Hotanj poravnava rezultat, a strijelac je bio Rafael Kalfić. Bivolje Brdo nije dopustilo preokret i pogocima Josipa i Maria Buntića dolaze do vodstva 3:1. Par minuta do kraja Jakov Kalfić strijelac je pogotka za Počitelj/Hotanj i rezultat je bio 3:2. Činilo se kako Bivolje Brdo ima sigurnu pobjedu. Ipak, pred sam kraj utakmice Bivolje Brdo pravi šesti akumulirani prekršaj i Počitelj/Hotanj je imao priliku izvesti kazneni udarac s 10 metara. Jakov Kalfić je pucao snažno, ali Petar Pehar vratar Bivoljeg Brda sjajno brani i donosi svojoj momčadi pobjedu i treće mjesto na Ligi mjesnih zajednica.

Proglašeni su i najbolji pojedinci turnira. U seniorskoj konkurenciji Ante Galić iz pobjedničke momčadi Tasovčića/Klepaca je najbolji igrač, a njegov momčadski kolega Maksimilijan Vrbica je najbolji strijelac. Dejan Tunjić iz momčadi Bobanovog Sela je proglašen za najboljeg vratara.

U kadetskoj ligi Anđelo Šutalo iz momčadi Svitave je proglašen za najboljeg igrača. Najbolji strijelac je Ivan Pavlović iz ekipe Zvirovići/Prćavci, a najbolji vratar je Petar Jerković iz Počitelj/Hotnja.