U motelu „Park” na Karaotoku u tijeku je izložba Josipa Škerlja, dubrovačkog akademskog slikara, pjesnika i pripovjedača pod nazivom „oblutci”. Škerlj se ljubiteljima slikarstva predstavio s petnaestak radova rađenih u tehnici akril na platnu. Marin Ivanović, autor pogovora izložbenom postavu u svojim razmišljanjima o izložbenom postavu i njegovom nazivu, uz ostalo sam se zapita:

„Koji su i što su ti novi njegovi oblutci – Oblutci? Pojednostavljeno rečeno, morski su žali svojim svjetlosnim palucanjima u Škerljevom oku, iznimkama od pretpostavljene oble forme i nepravilnostima prouzrakovanih obraslim mahovinama, slijepljenim ježincima i rupičastim strukturama kao posljedica uraslih školjaka, fascinirali umjetnika koji u svijetu oko sebe primjećuje ne samo nepravilnosti, već upravo harmoniju nesavršenoga, ljepotu drugačijega i red proizvoljnosti. Na veliku radost nas promatrača, a suprotiva banalnim obredima amatera nad skupljanjem, oslikavanjem i na bilo koji način korištenjem morskih oblutaka, ovom je autoru stvarnost objekta tek energetska čakra, spojna točka materijalne realnosti i kozmičke svijesti, asocijacija koja otvara kanal prema svijetu ideja”, konstatira Marin Ivanović, autor pogovora.

Valja reći da Josip Škerlj uz slikanje dosta piše. Uz stotinjak samostalnih izložbi, sudjelovanja na brojnim likovnim kolonijama, skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu, Škerlj je piše pjesme i prozu, a do sada je objavio sedamnaest knjiga.

Izložba Josipa Škerlja pod nazivom oblutci u motelu „Park” na Karaotoku, ostat će otvorena do 6.rujna. Upravo je uz autora, motel na Karaotoku i suizdavač kataloga izložbenog postava.

Predstavljanje knjige Stanisalva Vukorepa u Neumu

U sklopu obilježavanja Dana općine, večeras će u 20 sati u hotelu „Grand” u Neumu, biti predstavljena knjiga „Sjahali kićeni svatovi” Stanislava Vukorepa iz Čapljine. Uz autora o knjizi će govoriti akademik Mladen Bevanda i publicista Željko Raguž, inače zastupnik u Hrvatskom saboru, dok će u glazbenom dijelu nastupiti HKUD „Stolac” iz Stoca. Program će početi u 20 sati.

Podsjećamo, promocija knjige „Sjahali kićeni svatovi” održana je prije dva mjeseca u Ravnom. U knjizi autor, Stanislav Vukorep, opisuje običaje pučkih svadbi starih i do sto pedeset godina, koji čine važan segment nematerijalne kulturne baštine koja je posebice ugrožena.

Bobanovo Selo i Stolac nakon penala, oprostili se od Lige Hercegovine

Nakon prave drame ekipa Bobanova Sela oprostila se od nastupa na 15-oj Ligi Hercegovine. Bobanovo je na penale poraženo od prvaka Mostara ekipe Rodoča 1, 7:9, u regularnom dijelu susret je završen neodlučeno 4:4. Imalo je Bobanovo Selo sve - igru, rezultat, naklonost publike, ali nije uspjelo. Discipliniranom igrom prvak čapljinske općine poveo je 2:0, a Mostarci su do kraja prvog poluvremena uspjeli smanjiti na 2:1. U nastavku za samo šest minuta Bobanovo podiže na 4:1, četrnaest minuta prije kraja! Međutim, uvođenjem igrača vratara ekipa Rodoča 1 uspijeva smanjiti na, 4:2, pa na 4:3.

U zadnje tri minute na terenu se odvijala prava drama, neuvjerljivi suci u dva navrata prilikom napada Bobanova, sviraju akumulirane prekršaje za Rodoč 1. Prvi akumulirani Rodoč 1, nije iskoristio, međutim suci su čim im se ukazala prilika, svirali i drugi, kojeg je Josip Suton, hrvatskih reprezentativac, pretvorio u pogodak 4:4, pedesetak sekundi prije kraja. Dva akumulirana u tri minute, kada se odlučivalo o ishodu utakmice, podiglo je i publiku na noge, listom su navijali za Bobanovo, ali je na kraju boljim izvođenjem penala prošao Rodoč 1, ukupnim rezultatom 7:9. Sva četiri pogotka za Bobanovo postigao je Anđelko Babić. Valja reći da su i Zlatko Kojić, voditelj ekipe Bobanova, koji je zbog malog fonda igrača morao igrati, a i Dalibor Ilić, tajnik Športskog saveza Čapljine, nakon utakmice imali ozbiljnih primjedbi na suđenje i na Organizacijski odbor Lige Hercegovine. Ostao je dojam da je prije svega zbog braće Luke i Josipa Sutona, hrvatskih reprezentativaca Rodoč 1, bio favoriziran.

Na penale je ispao je i drugi južnohercegovački predstavnik - Stolac. U susretu protiv domaćina Graca, Stočani su u regularnom dijelu odigrali neriješeno 2:2, a ispali su na penale ukupnim rezultatom 5:3. Pred krcatim tribinama Stolac je dva puta stizao rezultat, ali je na koncu presudio vratar Graca, Mario Begić koji je obranio dva penala. Pogotke za Stolac u regularnom dijelu utakmice, postigli su Mario Marić i Darko Raguž.

Večeras, srijeda - 21. kolovoza, je druga četvrtfinalna večer, a sastat će se Kočerin, prvak Širokog Brijega i Teskera prvak Ljubuškog od 20,30, dok će od 21,30 igrati Krehin Gradac, prvak Čitluka i Ružići, prvak Gruda. Polufinale je u četvrtak, a finale u petak.